Αναρτήθηκε στις:31-03-16 10:47

Το φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της Δράμας ταξιδεύει... στην Άρτα


Γράφει η Φιλιώ Τζαχρήστα (μέλος της Κ.Λ.ΑΡΤ)

Το μεγάλο ταξίδι του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, με τις «μικρές» ταινίες που βραβεύτηκαν και διακριθήκαν στο 38ο Φεστιβάλ Δράμας ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβρη και τον Απρίλιο θα κάνει μια στάση και στην πόλη μας….

Η Κινηματογραφική Λέσχη Άρτας σε συνεργασία με το ΣΙΝΕ ΠΑΛΛΑΣ θα φιλοξενήσουν και φέτος για δύο ημέρες το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, τη Δευτέρα 04 Απριλίου και την Τετάρτη 06 Απριλίου στις 7.00 το απόγευμα.

Οι φίλοι των «μικρών» ταινιών θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τις βραβευμένες ταινίες του 38ου Φεστιβάλ ελληνικών ταινιών μικρού μήκους Δράμας και του 21ου Διεθνούς Φεστιβάλ ανάμεσα στις οποίες βρίσκονται ντοκιμαντέρ αλλά και ταινίες animation. Η οικονομική κρίση, οι υπαρξιακές αναζητήσεις, η κοινωνική πραγματικότητα, ο σύγχρονος τρόπος ζωής κα οι διαπροσωπικές σχέσεις αποτελούν σταθερές θεματικές που απασχολούν τους νέους δημιουργούς. Φέτος κάποιοι δημιουργοί εμπνεύστηκαν από το θέμα τις μετανάστευσης και το φαινόμενο του μεταναστευτικού ρεύματος προς την Ευρώπη. Ενδιαφέρουσα είναι η συμμετοχή πολλών δημοφιλών ηθοποιών στις ταινίες του φετινού διαγωνιστικού όπως, ο Αντώνης Καφετζόπουλος, η Υβόννη Μαλτέζου, ο Αλέξανδρος Λογοθέτης, η Γιουλίκα Σκαφιδά, ο Προμηθέας Αλειφερόπουλος και ο τραγουδιστής Πάνος Μουζουράκης.

ΤΙΜΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ: 5€ την ημέρα και 8€ για το διήμερο.

ΤΙΜΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ Κ.Λ.ΑΡΤ: 5€ το διήμερο

Ακολουθεί το Πρόγραμμα προβολών:

ΔΕΥΤΕΡΑ 04 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016- 19:00

1. «Euroman» του Γαβριήλ Τζάφκα, 22'
Αργυρός Διόνυσος
Εύφυμος Μνεία για την Μουσική Επένδυση
Καλύτερη Ταινία Νότιας & Ανατολικής Ευρώπης Διεθνές 2015

2. «Έκδυσις» της Φαίδρας Τσολίνα, 17’
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη "Νίκος Κατσουρίδης"

3. «Joanna» του Παναγιώτη Φαφούτη, 9’
Τιμητική Διάκριση ¨Ηχου (Αλέξανδρος Σακελαρίου Περσεφόνη Μήλιου, Κώστα Βαρυμπιώτη)
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής (Μαριέττα Φαφούτη)

4. «Inner Land» της Βίβιαν Παπαγεωργίου, 18΄
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

5. «Παλίρροιες» -Το παραμύθι της Θάλασσας της Σταυριάννας Λίτσα, 11΄
Εύφημος Μνεία

6. «Prosopon» του Θωμά Θωμα, 5΄
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

7. «Simon says» του Νίκου Τσεμπερόπουλου, 13'
Βραβείο «'Έλληνες του Κόσμου»= Σωκράτης Δημητριάδης

8. «Blue train» του Μανώλη Μαυρή, 15'
Ειδικό Βραβείο

ΤΕΤΑΡΤΗ 06 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016- 19:00

1. «Σύκο» του Νικόλα Κολοβού, 13΄
Χρυσός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας (Διονύσης Ευθυμιόπουλος)

2. «Πωγωνίσκος» του Θανάση Νεοφώτιστου 11΄
Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ

3. «4 Μαρτίου» του Δημήτρη Νάκου, 15’
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας(Ρομάννα Λόμπατς)

4. «Εθνοφοβία» του Γιάννη Ζιόγκα, 16΄
Βραβείο Καλύτερου Animation

5. «Dream Toy» του Χρήστου Χουλιάρα, 13΄
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

6. «Pacino's Way» του Χάρη Παντελιδάκη, 18΄
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας (Κίμωνας Κουρής)

7. «Κατηφόρα» του Στέλιου Καμίτση, 13΄
Βραβείο "Τώνια Μαρκετάκη" καλύτερης ταινίας κοινωνικού προβληματισμού.
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

8. «Ο Σπόρος» της Ιφιγένεια Κοτσώνη, 15΄
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών (Δημήτρης Ζιάκας)
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών (Λίνα Μότσιου)
Τιμητική Διάκριση Ειδικών Εφέ (Αντώνης Κοτζιάς & Αλεξάνδρα Γιαννακανδροπούλου)

img

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ