Αναρτήθηκε στις:02-03-21 17:16

Εκλογή νέας ΝΕ ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Άρτας


Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες της Νομαρχιακής Συνδιάσκεψης του ΣΥΡΙΖΑ Προοδευτική Συμμαχία Άρτας με την εκλογή των Συντονιστικών των Οργανώσεων Μελών και της νέας Νομαρχιακής Επιτροπής.

Η διαδικασία που ακολουθήθηκε από τη συνεδρίαση των οργανώσεων μελών, την εκλογή των συντονιστικών, την εκλογή των 191 αντιπροσώπων και τελικά την εκλογή της νέας ΝΕ ήταν στο πλαίσιο των υγειονομικών πρωτοκόλλων που ισχύουν λόγω της πανδημίας.

Η συμμετοχή, η συζήτηση και η διαδικασία εκλογής της νέας Νομαρχιακής Επιτροπής έγιναν στο ίδιο κλίμα ενότητας και συναίνεσης που εκφράστηκαν κατά τη διάρκεια των συζητήσεων στις Οργανώσεις Μελών. Ήταν μια πλούσια διαδικασία δημοκρατικής συζήτησης, απολογισμού αλλά και προγραμματισμού.

Η ολοκλήρωση αυτών των διαδικασιών είναι κομβικής σημασίας για την ανασυγκρότηση του κόμματος με τα μάτια στραμμένα στην κοινωνία, για την έναρξη μιας πολιτικής αντεπίθεσης του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία με στόχο τη συγκρότηση ενός σύγχρονου μαζικού αριστερού - προοδευτικού κόμματος που θα εκφράζει τη μεγάλη προοδευτική πλειοψηφία στον τόπο μας, για τη συσπείρωση ανθρώπων με διαφορετικές παραδόσεις, αριστερών, σοσιαλιστών, αγωνιστών και αγωνιστριών του κομμουνιστικού, του οικολογικού και του φεμινιστικού κινήματος, ακόμη και προοδευτικών και δημοκρατικών πολιτών του κέντρου, που υπερασπίζονται ατομικά, κοινωνικά δικαιώματα και ελευθερίες.

Η νέα Νομαρχιακή Επιτροπή αποτελείται από 35 μέλη τα οποία είναι τα παρακάτω:

1.Αθανασούλας Γιώργος

2.Αντωνίου Κατερίνα

3.Βαρέλης Χρήστος

4.Βίτσιος Χρήστος

5.Βλάρας Γρηγόρης

6.Γκίζα Ράνια

7.Γκίκας Ιωσήφ

8.Δρίβας Βαγγέλης

9.Καραγιώργος Παναγιώτης

10.Καραμπίκας Φάνης

11.Καρέζος Γιώργος

12.Καψάλας Γιάννης

13.Μάγγος Χρήστος

14.Μήτσος Ανδρέας

15.Μπαλαούρας Γιώργος

16.Μπαλάσκας Βασίλης

17.Μπασδέκης Δημήτρης

18.Μπούνας Νίκος

19.Μπούργος Χρήστος

20.Μπούτικος Χρήστος

21.Νάτσικα Αγλαϊα

22.Νικολάου Γιώργος

23.Οικονομίδης Βασίλης

24.Παπανικολάου Ηλίας

25.Παππάς Τρύφωνας

26.Πραμαγκιούλης Θεόδωρος

27.Σιαπάτη Βίκυ

28.Στασινός Πέτρος

29.Τατσιόπουλος Γρηγόρης

30.Τσίπρας Σταύρος

31.Τσίρκας Βασίλης

32.Χασκής Παναγιώτης

33.Χουλιάρας Δημήτρης του Νίκου

34.Ψυλλιάς Χριστόφορος

35.Ψυχογιός Παναγιώτης

Η Νομαρχιακή επιτροπή συνεδρίασε την 1η Μαρτίου 2021 και εξέλεξε συντονίστρια της Νομαρχιακής Επιτροπής την Αγλαΐα Νάτσικα και αναπληρωτή συντονιστή εξέλεξε τον Νίκο Μπούνα.

Επίσης εκλέχτηκαν στις Οργανώσεις Μελών οι παρακάτω:

ΟΜ Άρτας: μέλη συντονιστικού: Χρήστος Βλαχοπάνος, Ανδρέας Γκριμπαβιώτης, Βαγγέλης Δρίβας, Γιώργος Θεοδόσης, Γιάννης Καψάλας, Μπέλα Λιναρδάτου, Ανδρέας Παππάς, Άννα Σχισμένου Γρηγόρης Τατσιόπουλος, Μάριος Τσίρκας, Χριστόφορος Ψυλλιάς.

ΟΜ Αμβρακικού: συντονιστής: Φώτης Τσαμπάς

αν. συντονιστής: Βασίλης Τσόγγος

ΟΜ: Βλαχέρνας – Ξηροβουνίου: συντονιστής: Ανδρέας Μήτσος

αν. συντονιστής: Γρηγόρης Βλάρας

ΟΜ Γεωργίου Καραϊσκάκη: συντονιστής: Χρήστος Μπούργος

αν. συντονιστής: Νικήτας Μανιφάβας

ΟΜ Δ. Τζουμέρκων: συντονιστής: Γιώργος Τζούμας

αν. συντονιστής: Βασίλης Αγγέλης

ΟΜ Κεντρικών Τζουμέρκων: συντονιστής: Κώστας Μπασιούκας

αν. συντονιστής: Σταύρος Τσίπρας

ΟΜ Ν. Σκουφά: συντονιστής: Κώστας Ροβίνας

αν. συντονιστής: Αναστασία Γκοκάκη

ΟΜ Φιλοθέης – Αγίου Σπυρίδωνα: συντονιστής: Ντίνος Χαλάστρας

αν. συντονιστής: Ιωσήφ Γκίκας




img

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ